dobiqueen
Men
 
Knlatok
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Standard
Pratlan rz-vd kutya, energikus, hsges

Herr Louise Dobermann nmet adszed volt, akinek szksge volt egy ber trsra, hogy megvdje krtjai sorn. Mivel a helyi llatmenhely fenntartja is volt, lehetsge nylt arra, hogy maga tenysszen ki egy ilyen fajtt. Az "j" fajtt tenysztje utn neveztk el.Amellett, hogy pratlan rz-vd s jelzkutya, az arisztokratikus klsej dobermann rendr- s harcikutyaknt is bevlt. Elegns, bszke, energikus, hatrozott, btor, hsges s engedelmes. szinte llat, arnyos testfelptse jl lthat, nem fedi el nagy s gondosan nyrt szrzet.Egyik legjobb tulajdonsga az otthonhoz val rendthetetlen ktdse, a csald bartjaknt s vdelmezjeknt is megllja helyt. Szereti s kivlan jtssza a csaldi rendr szerept.A dobermann a lehet legtbb mozgsra vgyik, de viszonylag kevs polssal is beri. Sima, fnyes szrzete fekete, barna, kk, vagy zbarna szn lehet, rozsdavrs mintkkal.

tlagos magassga 65-69 centimter, a kanok krlbell 38 kilogramm, a szukk krlbell 32 kilogramm slyak. A dobermann szrmaztatsa

A dobermann szrmaztatst kutatk rsait olvasva, mindenkor arra a kvetkeztetsre jutunk, hogy az rott anyagokon bell risi ellentmondsok vannak. Ksznhet ez annak, hogy a fajta kitenysztsnek elindtja semminem rott anyagot nem hagyott maga utn. Ilyetn mdon klnbz feltevsekre s hallomsokra alapulnak ezen rsok.

Korabeli fot (1870) bal oldalon: Karl Friedrich Luis Dobermann

Mi az, amit tudunk? Nmetorszg Thringia tartomnyban 1823-ban szletett Karl Friedrich Luis Dobermann Apolda vrosban. Felntt korban Dobermann r egyik polgri foglalkozsa, illetve tevkenysge miatt nem volt npszer embernek mondhat (a hasonl tevkenysget folytatkrl ez ma is elmondhat). Ebbl kifolylag tbbszr rhettk klnbz attrocitsok. Miutn egy ms foglalkozsa rvn alkalma volt klnbz fajtj s viselkeds kutykat is megismernie. Valsznsthet, hogy ez a kt motivci, a fenyegetettsg s a kutyk krli tevkenysg (nehezen vallom meg, a mai fogalmazsban sintr volt), ksztette arra, hogy egy, a szemlyt vd, kemny, tmad szellem kutyt "hozzon" ltre. A dobermann megjelensi formja a II. vh. eltti idkbl (Nmetorszg)

Eddig a megllaptsig minden, a dobermann trtnett kutat megegyezik. A klnbzsg viszont ott mutatkozik meg, hogy az e tulajdonsgokkal rendelkez egyed (egyedek) ltrehozsban mely fajtk vettek rszt. Taln a megemltettek kzl egysgesen mindenki a nmet pinschert fogadja el. A tbbi emltett fajta a rottweiler eldje, a mszros kutya, a beauceron, a rgi simaszr juhszkutya, a weimaraner, a Manchester terrier emlts tallhat mg a ksbbiek folyamn az agrrl s a nmet dogrl, st egy helyen mg a magyar vizslrl is. Mint mr emltettem, ezeket a fajtkat az egyik rsban megerstik, mg a msikban hatrozottan cfoljk.

Ami tny: Dobermann r, ami a funkcit illeti, egy j alapot hozott ltre, hogy a ksbbiek folyamn mr tudatos szelekcis tenysztssel a Dobermann-fle kutykbl egy elismert fajtt tenysszenek ki. E tudatos tenyszti munka Otto Gller nevhez fzdik. rdemei a fajta fennmaradsban s elismertetsben elvitathatatlanok. Az els regisztrlt dobermannt 1893-ra datljk, r ht vre, 1900-ban a dobermann pinscher fajtastandardot a Nmet Kennel Klub hivatalosan is elfogadta. Mindezt K. F. L. Dobermann 1884-ben bekvetkezett halla miatt nem lhette meg.

A dobermann Magyarorszgon

A dobermann fajta magyarorszgi meghonostjnak Kelemen Emil festmvszt tartjk. Kelemen Emil kennele a Naphegy nven vlt ismertt. Leghresebb dobermannja Naphegy Dorka volt. E dobermann tulajdonosa Szeles Pl (a nv gy helyes), aki a Hvsvlgy nev kennelt alaptotta.

A kezdeti igen szp sikerek ellenre taln tl korn hagytk abba a dobermann-tenysztst mindketten. Szeles Pl a msik nagy szerelme, az atltika fel fordult, br mint kllembr mg sokig befolysolhatta a magyar dobermann-tenysztst. Kelemen Emil esetben nem lehetett tudni dntsnek okt. E sorok rjnak nagy rm, hogy mg szemlyesen ismerhette az egyik fajtahonostt, Szeles Plt. A trtnelmi sorsok a magyar dobermann-llomnyt sem kmltk, gy nyugodtan nevezhetjk az jbli fajtahonostknak Gl Barnt s Rbert Jent. Az kvetkezetes munkjuk mlt folytatja volt Labos Istvn, aki Belvrosi kennel nven tenysztett. Ebben az idszakban mr a magyar dobermann-llomnyban lthatak voltak a javuls jelei. E javuls termszetesen tbb ms tenyszt munkjnak eredmnye is. Itt kell megemlteni Bihari Ferenc nevt, aki a Nmetorszgbl importlt Haika v. d. Watterau kanjval sokat javtott a magyar llomnyon. A mai modern dobermannok megjelensi formja ebben az idszakban Kiss Sndor nevhez fzdik, aki rgehti nven tenysztett. Az olasz import s a tenysztsben bizonytott Arlett di Torre Mozza s Haika v. d. Watterau prostsbl olyan show dobermann szletett, mint rgehti Anita, majd Anittl regtemplomi Anett. Az immr nemzetkzi szinten trtn eredmnyek Arany-Srkny Pick Argos s Naplemente Gox nevhez fzdnek. A rendszervlts kvetkezmnyeknt mindenki eltt megnylt hatrok kvetkeztben a magyar dobermann-llomny j "tkeinjekcihoz" juthatott s ezzel a lehetsggel sokan ltek, nem eredmnytelenl.

A dobermannrl egy kicsit mskpp

A dobermannt igen sok jelzvel emltettk mr, me egy csokorra val! A kutyafajtk arisztokratja; A kutyk "Cadillac"-je; a dobermann: szpsg, er, elegancia; az "r" szolglatban ll, jlelk rdgk; szpsg, nemessg, temperamentum, harmnia, ritmus, bartsg, hsg, nrzet, er, gyessg, gyorsasg, egyetlen kutyban; a dobermann az letem; eszttikus, ritmikus, gynyr, az egyedli kutya. mely a l szpsgvel vetekszik; a leghsgesebb kutyafajta; a kutyk Rolls Royce-a; a legemberorientltabb fajta; ha a termszet valaha megalkotta egy testben a hsget, a szpsget s a csodlatra mltt, azt a dobermannban tette. Bizton llthatom, hogy aki szemlyesen ismeri meg egy dobermann kzelsgt, be fogja ltni, hogy a fentiek egyltaln nem tlzsok. A dobermann azon fajtk kz tartozik, kik ignylik az ember kzelsgt, a fent emltett tulajdonsgok csak ebben az esetben kerlnek felsznre. Szinte kitallja az ember minden gondolatt. Jl meg kell gondolni annak, aki dobermannt akar vsrolni, mit tud nyjtani annak. Minden kennelben tartott dobermann kedlybeteg lehet. Sok vre visszanyl statisztika bizonytja, hogy a vilgviszonylatban kivl egyedek majd mindegyike egy laksban lt a gazdval s szmra a kennel a gazditl val ilyen elklnts ismeretlen fogalom. Rendkvli intelligencija rvn az lland egyttlt alatt semmi tantst nem ignyel, csodlatra mltan mindent megtanul s mindent megrt. Bosszt ll, ha otthon hagyod, pontosan tudja, hogy az elszobafogasrl kinek a sljt, zakjt kell szttpnie s ne lepdj meg, ha megrkezsedkor a tpett ruhadarabbal a szjban fogad vidman, gy adva tudtodra, hogy jobb lett volna magaddal vinned. Soha senki nem tantja, de pontosan breszt szklssel jelezve, itt az id a kelsre, ha elalszol a frdkdban, az orrval bkds, ha betegen fekszel, gyad melll el nem mozdul s nem eszik. Ezek a kpessgek a kennelben tartsban nem alakulhatnak ki. sztnsen vdi a hzat, a csaldtagokat, a szemlyautt, tudja ki a vendg s ki a betolakod. Gyermekszeret. A dobermann fajta mai szocializlt tpusa, a filmekben ltott s csak szerepet jtsz dobermannak a teljes ellentte, egy szeretetet s emberi kzelsget ignyl, szinte emberi fejjel gondolkod fajta.

A dobermann ma...

Mint minden ms fajta, a dobermann is risi fejldsen ment keresztl s ma egy igazi show kutyv vlt. A kezdeti s krlbell a hetvenes vekig tart nmet egyeduralom utn vltozsok kvetkeztek be. Ezen idszakig Hermann Palmer v. Frstenfeld, Ermst Wilking v. Forell, Reinhold Krner v. Hagenstern dobermannjai meghatrozi voltak a killtsoknak. J "kohzit" alkottak Palmer r elegns kutyi, a j felpts v. Forell vagy a legends mellkas v. Hagenstern kutyk. A ksbbiek folyamn a nmet-norvg vagy norvg-nmet Jens Kallenberg v. Norden Stamm kutyi igazi szpsgei voltak a fajtnak. Felteheten a nmet tenysztsi koncepci nem megfelel irnyban trtn alakulsa miatt ellenttek alakultak ki, ami a nmet dobermann-llomnyt rinten taln mra cscsosodott ki. A korbbi vtizedek remek nmet anyagbl elvitathatatlanul a hollandok rdeme az, ahol ma nemzetkzi viszonylatban a dobermann ll. A hollandokhoz hasonlan, de nem annyira meghatrozan a belgk is jeleskedtek s szp sikereket rtek el. Mra (nemcsak a dobermannl) az olaszok is meghatrozv vltak, de itt meg kell emlteni, hogy az olaszoknl nagyok a szlssgek. Bizonyra sokakban felmerl a krds, vajon mirt csak a hollandok tudtak oly remekl tenyszteni a legjobb nmet vonalakkal. A fajta trtnett s alakulst kutatk kzl sokan fognak errl tanulmnyt rni. Szmomra, br msoknak lehet, hogy tl egyszernek tnik, nem is olyan nehz e krdst megvlaszolni. Van egy orszg egy fldrajzi adottsggal s van egy kutyafajta, mely rendkvli mdon ignyli az ember kontaktust, az egsz semmi ms, mint egy szinte vletlen tallkozs. Hollandinak nincs terlete, a dobermann fokozottan ignyli az ember kzelsgt, gy akarva-akaratlanul egymsra talltak. Az vtizedek folyamn a remek tenyszti munka mellett itt tudott a legjobban a dobermann igazi nje felsznre kerlni. A komoly fajtavlsggal kzd standard gazda, Nmetorszg Dobermann Szvetsge (Dobermann Verein) jvre nnepli megalakulsnak 100. vforduljt. E sorok rja rmmel tett eleget a felkrsnek s prblta bemutatni remnye szerint objektve a dobermann fajtt.

Cspai Istvn

A kutyavilg arisztokratja, a dobermann

A kutyafajtk szles palettjn kevs olyan fajta van, mely annyifle elvrsnak megfelel mint a dobermann. Elegns megjelens, temperamentumos, hsges gazdjhoz s rettenthetetlen vdelmezje otthonnak. Nagyon okos, megbzhat s lvezettel tanul kutyafajta, kitn munkakutya. Hasznljk ruhzak rzsre, nyjterelsre, sznhz kutyaknt, de mr az agility plykon is megjelent. Csak olyan gazdi kezbe val, aki kezelni tudja, mert szilrd s kvetkezetes nevelst kvn. Rendkvl mozgsignyes fajta, gy csak azoknak ajnlott, akik ezen ignyt maradktalanul teljesteni tudjk.

ltalnos megjelens

A dobermann kzpmagas, erõteljes, izmos kutya. Elegns vonalai, magasba trõ tartsa, hatrozott, temperamentumos egynisge a normlis anatmiai felptsû kutya eszmnykpv teszik. Alkata, fõleg a kan, gyszlvn quadrotikus (ngyzetes).

Fej

A fej a nyaktl jl elklnl. Oldal- s fellnzetbõl nyjtott, tompa kre emlkeztet. A bõr szorosan tapad a csontokra s izmokra, a fej ezltal finoman mintzott, szraz. Elõ- s oldalnzetbõl a fejtetõ lejtõs, az orrvonallal kpzett prhuzamost a tallkozsnl enyhe tmenet, "stop" kti ssze. Szokvnyos tartsban a vonalak az orrtkrtõl a fejtetõig enyhn emelkednek, majd finoman legmblydnek a tark irnyba. A koponyatetõ keresztvonala szinte egyenes, nem esik a flek fel. A felsõ s az als llkapocs (fang) szles s mly, a szjszlek szorosan zrtak. A 42 tag fogsor fehr, a haraps olls, vagyis a felsõ metszõfogak kiss az alsk el, s azok peremt takarva helyezkednek el. A szem kzepes mretû, ovlis, szne stt. Az orrtkor fekete, a barna s a kk kutyknl lehet vilgosabb is, de a szintn vilgosabb szemekkel egytt itt is a minl sttebb sszhats a kvnatos. A magasan tûztt fl a fej mrethez arnyosan vgott, figyelõllsban a fldhz viszonytva merõlegesen s prhuzamosan lltott. (A flvgs nhny v ta nem szmit kvetelmnyeknek, egyes orszgokban tilos.) Az elõfordul hibkat a mellkelt kpek szemlltetik.

Nyak

A fejhez s a trzshz viszonytva arnylag hossz, szraz s izmos. Vonala enyhn velt magasba trõ s nemes tarts.

Trzs

A ht rvid s feszes, a mar fõleg a kanoknl izmos s kiemelkedõ, a fal irnyba lejtõ gerinccel meghatrozza a htvonalat. A vesetjk izmos, az egsz ht arnyosan szles benyomst kelt. A keresztcsont s keresztcsigolyk ltal kpzett far gmblyû. Az enyhn velt bordk ll helyzetben a mellsõ vgtagok knyke al rnek, a mellkas mlysge meghaladja a teljes marmagassg felt. Az elõmell (front) megfelelõ szlessgû dombor, a szv telt s izmos. A mellkas legmlyebb pontjtl a medence irnyba haladva a has felhzott, az als vonal lendletesen velt. A fldtõl a mar legmagasabb pontjig mrt tvolsg kanoknl 68-72 cm, szukknl 63-68 cm. Szksg esetn mindkt irnyban 2 %-os korrekci a megengedett, de azonos rtkû kutyk esetn a standardon bellit kell jobbnak tekinteni. A szukk trzse a mellbimbk elhelyezkedse miatt a ngyzetesnl hosszabb lehet. Az erõteljes mellsõ vgtagok minden irnybl nzve prhuzamosan llnak. A felkarcsont s a hossz, ferde lapocka megkzeltõleg 105-110 fokos szget zr be. A lapocka szorosan a bordkhoz simul, vge kiss a gerinccsigolyk fl emelkedik. A knyk szorosan a mellkashoz simul. A lbfej rvid s dombor, az ujjak zrtak. A hts vgtag felsõ combja izmos s megfelelõ szlessgû. A trzshz viszonytott htrafel trtnõ eltoldsa mintegy 130 fokos. A lbszr fggõleges. A hts vgtagok prhuzamosak, a lbfej macskalb. Farkaskrmk nem lehetnek.

Jrs

A dobermann jrsa elegns, fordulkony, szabad, s trt lelõ. A mellsõ lbak erõteljesen elõrehatolnak, a htsk hossz rugalmas lptei adjk a megfelelõ tolerõt. A kutya mindig ellenttesen hasznlja a mellsõ s hts vgtagjt.

Szõrzet

A rvid, kemny s sûrû szõrzet simn s tmren fekszik. Szne fekete, barna (klnbzõ rnyalatokban) lehet, lesen elklnlõ, tiszta, rozsdavrs jegyekkel, az utbbiak a fangon, a szjszleken, a pofn, a szemek felett, a ggn s a mellkason, a lbszrakon s a lbfejeken, a hts vgtag belsõ oldaln, a vgbltjon, s az lõcsontokon tallhatk ltalban azonos mretben s alakban.

Farok

A szletskor a hossz farok kt csigolynyi tvolsgban a faroktõtõl vgott, a bõr s a szõrzet teljesen elfedi a sebhelyet, megfelelõ magassgban tûztt, a kutya vgbltjt takarja.

A fogak A kiskutyk fog nlkl szletnek. Hrom-ngy hetes kor krl a tej-, szem- s metszõfogak elõtrnek, majd hathetes korra kinõnek a tej elõzpfogak. Hrom s t hnapos kor kztt a tej metszõfogak lland fogakkal vltdnak. t hnapos korban a tej elõzpfogak, hat hnapos korban pedig a tej szemfogak vltdnak. Felnõtt kutynl a fogazat akkor j, ha teljes s szablyos. A brk gyakorta hasznljk brlatoknl a fogazat korrekt s komplett meghatrozst. Ez termszetesen azt jelenti, hogy a haraps szablyos, s mind a 42 foga megvan a kutynak. Az als s felsõ fogsor zrdst nevezzk harapsnak. Szablyos harapsnak nevezzk, mikor a felsõ fogsor ollszerûen zrdik az als fogsorra. A dobermannl minden ettõl eltrõ mr hiba. Rharapsnak vagy harapfog szerû harapsnak nevezzk, mikor az als s felsõ fogsor gy tallkozik, mint a harapfog vgfellete. Elõreharapsnak nevezzk, mikor az als fogsor elõrbb ll, mint a felsõ. Ezt a harapst csukaszerû vagy alul harapsnak is nevezzk. Htraharapsnak nevezzk, mikor az als fogsor htrbb ll, mint a felsõ fogsor, de nem zrdik. Ezt a harapst pontyszerû harapsnak vagy fellharapsnak is nevezzk.

Alaptermszet

A dobermann hûsges, btor, erõs idegzetû s ber kutya. Fejlett rtelme, termszetes kemnysge, kitûnõ szaglsa s nagyfok munkakedve alapjn knnyen kpezhetõ. Klnsen hzõrzõ, kisrõ, õrzõ-vdõ s szolglati kutynak alkalmas.

Hibk

Kosorr, ppos fejtetõ, gyenge vagy tl erõs "stop" , rvid, pofs fej, hegyes "fang" lg szjszlek, tl magasan vagy tl mlyen tûztt flek, foghiny, elõ vagy csukaharaps, kidlledõ vagy beesett, tl nagy vagy tl kicsi, vilgos "mongolos" szemek. Rvid vagy vastag nyak lebernyeggel, knnyû csontozat, rvid, meredek vll, kifordul knyk, keskeny vagy szles vgtaglls, hossz, nyitott puha mancsok, hossz dombor (ponty) vagy homor (nyereg) ht, laza derk, csapott far, dongs mellkas, lapos bordk, kis mellkasmlysg, lapos elõmell, keskeny front, rossz szgels, kifel vagy befel fordul lbszr, tehnlls, rejtett vagy egyherjûsg, imbolyg, kttt vagy tipegõ jrs, poroszkls (egyoldali lbakkal egyszerre lp). Hossz, lgy, hullmos szõrzet, vilgos vagy tiszttalan jegyek, fehr folt, aljszõrzet, flnk, ideges magatarts, gyvasg.

A dobermann jelleme

Veszlyes eb? A dobermannrl elterjedt, hogy veszlyes s haraps. Ha valakinek megemltjk, hogy dobermannunk van, e hiedelemnek megfelelõen reagl: rmtrtneteket, vrosi mondkat kezd meslni, melyeket õ is gy hallott valahol, de kritiktlanul elhiszi s tovbbmesli õket. Az ilyen meggyõzõdst folyamatosan tpllja s fenntartja az a md, ahogy a knyvekben s filmeken brzoljk a dobermannt. Elg, ha csak bizonyos krimikre gondolunk. Ezek az alkotsok flelmetes bestiaknt brzoljk a dobermannokat, akik szinte a lõfegyver hatkonysgval vetekednek. Az ilyesfle brzols nmelyekben leplezetlen szimptit kelt, mg msokat mly utlattal s szorongssal tlt el. Egyik reakci sem felel meg a dobermann valdi termszetnek. Legends pldul, hogy nagyon kedveli a gyermekeket, s rendkvl bartsgos velk. Az utbbi idõben agressziv ebek ltal okozott sajnlatos balesetek egyiknek sem volt szereplõje dobermann. Akkor ht mirt van ilyen rossz hre ennek a fajtnak?

Az ugats szenvedlye

A dobermann temperamentumos kutya, knnyen fel lehet izgatni. Radsul nagyon szeret ugatni. A dobermann mindent megugat, ami csak kzeledik terlethez, mg autkzs kzben is folyamatosan figyelemmel tart mindent s azonnal reagl a legkisebb esemnyre is. Kivl hallsa s lland bersge termszetesen idelis õrzõkutyv teszik, hiszen az õrzsnl ppen ezek a tulajdonsgok fontosak. Ha azonban olyan helyen lakunk, ahol sok idegen jr, ksz istencsapsa lehet a dobermann rks ugatsa. Valahnyszor idegen kzeledik, netn meg is ll a kertsnl, akkor addig nem lesz nyugalom, amg a vlt birtokhbort el nem kotrdik.

A dobermann egyszemlyes kutya

A dobermann teljes lnyben jellegzetesen egyszemlyes kutya. nfelldozan ragaszkodik gazdjhoz, de fltkeny is r, rvnyesti birtoklsi vgyt. Azok a csaldtagok akik alig foglalkoznak vele, jelentktelenek a szmra. Minden esetben van egy fõnke, akit felttel nlkl kvet, tekintet nlkl a tbbi csaldtagra. E klns hûsgviszony miatt nevezik egyszemlyes kutynak a dobermannt. Ha el akarjuk kerlni e hajlam tlzott elhatalmasodst, j, ha mr klykkora ta tbb szemly is intenzven foglalkozik vele.

Viselkedse idegenekkel szemben

A dobermann termszete olyan, hogy eleve tartzkod idegenekkel szemben. gy rzi, gazdja teljesen betlti az lett. Ha el akarjuk kerlni, hogy ezen hajlama elhatalmasodjon rajta, akkor mr klykkorban tenni kell ellen. A kis kutyusnak meg kell adni a lehetõsget, hogy lehetõleg sok idegent ismerjen meg. Ha gazdja mskpp nem neveli, a dobermann puberts kora utn egyre tvolsgtartbb lesz idegenekkel szemben. Ha azonban klykkorban sok j tapasztalatot szerez, s radsul jl felksztettk, optimlisan lltottk be a klvilghoz val viszonyt, akkor idegenekkel szemben kzmbs. Nem mutat tlrad rzelmeket, de flelmet sem, s agresszv sem lesz. A kutya tulajdonos nem teszi helyesen, ha kizrja ebt, amikor vendge jn. Ha a kutyt valamely fontos fejlõdsi szakaszban nem szoktattk hozz az emberekhez, vagy rosszul bntak vele, knnyen harapss vlhat. Az ilyen kutyk minden emberrel szemben elhritlag lpnek fel. Vdekeznek, s nem vakmerõsgbõl, hanem flelembõl harapnak. Ha a tulajdonosa radsul nyakrvnl lefogja az ilyen kutyt, akkor az magnkvl lesz.

A dobermann vadszsztne

A dobermann fontos tulajdonsga a vadszszenvedlye. Aligha van olyan dobermann, amely ne jnne lzba nyulak, macskk vagy ms llatok mozgsra. Nha az az rzsnk, hogy a kvetkezõ pillanatban elrohan, amint flt hegyezve mozgsra lesve vizslatja krnyezett. Ha ezt a vadszsztnt nem tartjuk kordban a kezdet kezdettõl, akkor szmolnunk kell azzal, hogy a stk gyakran megszakadnak, radsul a kutya megzavarja ms llatok lettert s magt is veszlybe sodorhatja, hiszen a vadorz ebeket lelõheti az erdsz. Tapasztalataink szerint a dobermann fiatal korban rigorzus kvetkezetessggel leszoktathat errõl. Ha azonban hagyjuk elhatalmasodni ezt az sztnt, akkor csak przon lehet stltatni, klnben n- s kzveszlyes.

A kkek

Az USA-ban a ngy szn megengedett, teht a fekete, a barna, a kk s az izabella, addig a Nmet Dobermann Egyeslet mr csak kt szint ismer el s enged tenyszteni: a fekett s a barnt. A kk kutyk esetben nem a kk sznnel volt vagy van problma, hanem fõleg a szõrminõsggel. Az lland vagy legalbbis gyakran elõfordul szõr s bõrbetegsgekkel sok esetben mr az llatorvosok sem tudtak mit kezdeni. Sokkal gyakoribb s slyosabb esetekben fordult elõ pl. a szõrtszõatka-betegsg a kk kutyknl mint fekete vagy barna testvreinl. Felttelezhetõ, hogy a kk sznû kutyk gnjeikben hordozzk a hajlamot a szõr- s bõrbetegsgek kialakulsra. Immunszegnyebbek s gyengbb az ellenllkpessgk brmely betegsggel szemben. Egyes amerikai tenysztõk, de taln eurpaiak is ugyanezt prbltk cfolni, de minduntalan szembe kellett nznik az elõbb emltett tnyekkel. Ezrt aztn vgl is a Nmet Dobermann Verein mint standardgazda gy dnttt, hogy mdostja az standardot, mely szerint a kk szint a tovbbiakban nem ismerik el, ez nem tenyszthetõ, nem trzsknyvezhetõ, s killtson nem brlhat. Vgl is marad a fekete s a barna dobermann mint munkakutya, s kkek lassan a feleds homlyba vesznek. A tenysztõk eltitkoljk, ha kk kutya szletett az alomban, a kan tulajdonosok lltjk, az õ kutyjuktl nem szletik kk, pedig ht az igazsghoz tartozik, hogy mg vtizedekig elõ-elõ bukkan ez a lappang szn, mert valljuk be, igen sok mai menõ kan s taln ugyanennyi szuka is bizonyos szzalkban hordozza ezt a gnjeiben.

Er s elegancia - A DOBERMANN

Taln az sszes elismert fajta kztt, de a nmet fajtk kzl bizonyosan a dobermann az egyetlen, mely els tenysztjrl, Friedrich Louis Dobermannrl kapta nevt. Dobermann r 1834. janur 2-n szletett a nmetorszgi Apolda vrosban. Az akkor 20 ezer lakos telepls jelents iparral s kereskedelemmel rendelkezett. Minden vben hatalmas llatvsrt rendeztek Pnksd napja eltt. F. L. Dobermann klnfle llsokat tlttt be a vros kzigazgatsban. A vrosi cmjegyzk szerint Dobermann r akkor gyepmesteri llst tlttt be Apoldban. Dobermann r fia szerint apjt 1870-ben neveztk ki segd advgrehajtnak, majd ksbb jjelirknt is tevkenykedett. Mivel adbehajtknt nemritkn nagy sszegekkel kellett kzlekednie, s valsznûleg funkcijbl kifolylag sem rvendhetett nagy npszerûsgnek, Dobermann a rendelkezsre ll kutykbl – kivlogatva a legbtrabb, legkemnyebb pldnyokat – elkezdte kialaktani sajt testreit. Kutyi hamar ismertek lettek Apoldban, st Thringia tartomny egsz terletrl rkeztek hozz vsrlk. Dobermann kurttott fllel s farokkal adta el a klykket, mondvn, gy jobban nznek ki.

Friedrich Louis Dobermann sajnos nem vezetett feljegyzseket munkjrl, gy csak tallgatni lehet, milyen tpus kutykbl alaktotta ki a rla elnevezett fajtt. Valsznûleg felhasznlta a rottweiler snek tartott n. mszroskutykat s a korabeli juhszkutykat. A fajta ksbbi tenysztje, Otto Gller gy nyilatkozott a felhasznlt fajtkrl: „A fajta alaktani flptsben legfknt a nmet juhszkutya, a rvidszrû vizsla s a nmet simaszrû pinscher jtszott szerepet.” Emil Hauck professzor viszont nem sokat ad Gller vlemnyre, mondvn, mg hasznlhat trzsknyvet sem vezetett. Tny azonban, hogy homlyos szrmazsa ellenre a dobermann viszonylag rvid id alatt nemes, egysges tpust kpvisel fajtv vlt. Dobermann els tenyszszukjt, egy szrke pldnyt, Schnuppe-nak hvtk, de tudomsunk van egy Bisart nevû szukjrl is, akivel 1870 s 1880 kztt tenysztett. Dobermann r sajnos nem rhette meg a fajta diadalmenett, hatvan ves korban, 1884. jnius 9-n halt meg. Az ugyancsak Apoldbl szrmaz Otto Gller kezdett az elsk kztt intenzven foglalkozni Dobermann kutyinak tovbbtenysztsvel „von Thringen” nevû kennelben. Egy hamburgi baromfitenyszt, Oskar Vorwerk hvta fel a figyelmt ezekre a btor rz-vd kutykra. Gller publikcikban ismertette, reklmozta kutyit. De meg kell emlteni egy msik apoldai tenysztt, Goswin Tischlert, a „von Grnland” kennel tulajdonost is. Az egyik kan kutyja kerlt elsknt a nmet dobermann trzsknyvbe, Graf Belling von Grnland. A 2-es szm kutya Gerhilde von Thringen, Gller egyik szukja volt. Az els fajtaklubot, a ma is mûkd Dobermann Egyeslet (DV) jogeldjt 1899. augusztus 27-n alaktottk egy apoldai kutyakilltson, egy vvel ksbb pedig mr elismert nmet fajtaknt a nmet trzsknyvbe is bejegyeztk a dobermannokat. Az els nmet kutyakilltst 1863-ban, Hamburgban rendeztk, dobermannok 1897-ben, Erfurtban szerepeltek elszr killtson. A XX. szzad elejn mintegy 1000 dobermann tulajdonos lt Nmetorszgban, ezzel a szmmal akkor a harmadik legnpszerûbb fajta volt a dobermann Nmetorszgban a nmet juhszkutya s toplistt vezet tacsk mgtt.

A dobermann erteljes, izmos felptsvel, elegns testvonalaival, bszke tartsval s lnk temperamentumval ma is vilgszerte npszerû fajta. A standard szerint hûsges, flelmet nem ismer, ber s btor kutya. Intelligencija, veleszletett kemnysge, kivl szaglsa, munkakedve s engedelmessge miatt knnyen tanthat, kivlan alkalmas hzrz-, trs-, vd- s munkakutynak. Bartsgos, bks, a csaldhoz nagyon ragaszkodik. Mivel igen temperamentumos, szinte mindenre lnk rdekldssel reagl, csak igen aktv embereknek ajnlhat. Aki kandall eltt heversz, csendes, nyugodt trsra vgyik, ne vegyen dobermannt! Ez a fajta rendszeres elfoglaltsgot ignyel, klnben knnyen gazdja fejre n, s ugats termszetvel csak nyûgt jelent a csaldnak. Aki azonban sportkutyra, rz-vd trsra vgyik, az sok rmt lelheti egy dobermannban. Gyakorlatilag a sportkutyzs minden terletn, az IPO vizsgktl az agility versenyekig eredmnyesen szerepelhet egy dobermann. Klykvsrls eltt azonban ne legynk lustk alaposan tjkozdni, s minl tbb tenysztt felkeresve kivlasztani a vgleges kennelt, ahonnan kutynkat majd kivlasztjuk. Mivel a dobermann korbban, de taln mg most is a legnpszerûbb fajtk kz tartozik Magyarorszgon, a tmeges szaports rnyomta blyegt az llomnyra, szmtalan rossz idegrendszerû egyed formjban. Ezrt fontos megismerni leend kutynk szleit, fltestvreit. Ha esetleg a legalaposabb elkszletek ellenre is olyan klyk kerl hozznk, aki esetleg fls, nem tkletes idegrendszerû, megfelel nevels mellett mg lehet belle kezelhet kutya, csak arra gyeljnk, hogy nehogy rossz kezekbe kerljn (pl. nem megfelel kikpz, bentlaksos kutyaiskola stb.) s hogy az ilyen kutyval ne jrjunk rz-vd kikpzsre.

Kllemt tekintve a dobermann egyike a legelegnsabb, legegyedibb kutyknak. Felptse kvadratikus, azaz a marmagassg kzel egyenl a testhosszal. Kanoknl a testhossz maximum 5 szzalkkal haladhatja meg a marmagassgot, szukknl ez a megengedett mrtk 10 szzalk. A kanok 68–72, a szukk 63–68 centimter magasak. Killtson a kzpmret kvnatos; a standard ltal megadott hatrtl 2 centimternl tbb eltrs kizrst von maga utn. Ami a testtmeget illeti, a kanok 40–45, a szukk 32–35 kilogramm slyak.

A dobermannt fekete-vrs s barna-vrs sznben tenysztik. A korbban elfordul izabella szn ma mr nem engedlyezett, mert ltalban slyos brbetegsgekkel jr egytt. A standard a flekrl azt rja, hogy a fej mrethez ill mretben kell vgni, azonban ha egy orszgban tilos a kuprozs, a vgatlan fl killtson egyenrtkû a vgottal. Ilyenkor kzpnagy, ells szln a pofhoz simul fl a kvnatos.

 
BELPS
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
ra
 
Szmll
Induls: 2005-01-21
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.